22.4.08

ProcessStep Body of Information

Známý portál TenStep začal nabízet produkt označovaný jako ProcessStep.
V nabídce je uvedeno:
"ProcessStep Process Modeling Framework (ProcessStep) is the methodology that defines and documents business Processes and drives out areas for improvement or opportunities to introduce best practices."
Produkt je nabízen jako placený, ale určitá část je dostupná volně:
- Basic (Blue) - přístup zdarma
- Fast Track Detail (Silver) - placený
- ProcessStep Gold Detail (Gold) - placený"
Basic (Blue): "Produces Step by Step information on Process Mapping in a Process flow, depicting the activities that are needed. ProcessStep Blue is the quick reference to Process Mapping and
comprises a Process flow in visual format.
"
Blue Path je tedy otevřená část portálu (zdarma) a myslím, že stojí zato podívat se na její obsah. PDF dokument TenStepu, popisující produkt ProcessStep na dvou stránkáchsi může stáhnout a prohlédnout využitím TOHOTO odkazu.
Pro spěchající návštěvníky cituji část dokumentu:
"The methodology results in detailed Process information being extracted from, and developed interactively with Role Players. Information is recorded and presented in a User-friendly format that provides detailed Process description.The ProcessStep Methodology is documented as the ProcessStep Body of Information (PBI) which contains:
- A Process Map showing Step by Step what to do to define and document business Processes that
will drive out areas for performance improvement.
- Word documents that details how each Step is to be performed (Core Information)
- Additional information in “Know More” word format, give more in depth information on specific aspects which are referenced in the Step by Step “how to” information.
- Templates that will enable the User to execute Steps effectively.
- Examples to illustrate the use of Templates."
Pořídil jsem si přístup k placené části SILVER. Zatím ji studuji a nechtěl bych vyslovovat předčasné soudy. Jakmile se s produktem podrobně seznámím, dám vědět jak na mne zapůsobil.
Podrobnou informaci o PBI najdete na TÉTO adrese.