23.4.08

ProcessStep - odkud se vzal?

Obdržel jsem dotaz "čí je to vlastně produkt", ten ProcessStep? ProcessStep prodává firma-portál "TenStep". ProcessStep je obchodní jméno produktu "VizPro" jihoafrické firmy
Pétanque Business Specialists.
Čím se firma zabývá:
- Performance Improvement and Role Definition through Process Development, Improvement and Documentation
- Business Analysis
- Project Management
- Strategy Development and Business Planning
- Communication Development and Presentation
Odkud se vzalo tajuplné jméno "Pétanque"? Ve Wikipedii se dozvíte:
"Pétanque je francouzská společenská hra pro dvě 1-3 členná družstva, které se snaží umístit koule co nejblíže k cíli, který tvoří dřevěná kulička, tzv. prasátko."
Cituji z webové stránky firmy, která převzala principy hry pro svůj business:
"Pétanque (pronounced [pe.tãk] in French) is a game of skill, testing the participants' ability and so is business. Business is about knowing how to use the right tactics needed to attain the desired goal(s). It is about applying the appropriate tools, techniques, controls, information, processes and interfaces to move from a position of 'here' to 'there'. Our business uses the principles of the game: we apply the right tools (the boules), design the tactics (the loop, lob, ctlank), focus on the target (the jack) and achieve the victory (score the points) whilst aligning to the bigger picture (in boules the bigger picture is to have fun in a competitive, team structure)."
Více se o firmě dozvíte po stažení PDF souboru ZDE-ZDE.